+421 2 43 639 424 +421 905 719 288+421 948 747 767vibaair@vibaair.skletenky@vibaair.sk

Ako ušetriť

V cene leteniek sú zahrnuté aj letiskové poplatky (vrátane palivového poplatku), ktoré sú stanovené pre cieľové a tranzitné letiská. Tieto poplatky sa môžu počas roka meniť a líšia sa podľa počtu prestupov, ako aj cieľovej destinácie. Môžu sa pohybovať od 20,- EUR až do 500,- EUR.

Ceny leteniek nie sú konštantné po celý rok, ale závisia od dátumu odletu (vysoká a nízka sezóna pre konkrétne destinácie). Drahšie sú v lete, pred a počas vianočných sviatkov a Silvestra a na Veľkú Noc, atď. Tieto obdobia sa nazývajú vysoké sezóny.

Cena oznámená zákazníkovi bez rezervácie, je len orientačná. Presná cena, závisí od konkrétnej rezervácie, kde uvediete konkrétne dátumy odletu a príletu.

Letenky sú lacnejšie, ak je let tam a späť tou istou cestou a tou istou leteckou spoločnosťou.

Cena spiatočnej letenky je lacnejšia ako jednosmernej. Cena jednosmernej letenky sa zvyčajne rovná minimálne 75% ceny obojsmernej letenky.

Cena letenky úmerne stúpa s dĺžkou pobytu. Teda mesačná letenka je lacnejšia než trojmesačná a trojmesačná letenka je zase lacnejšia ako ročná letenka. Ak sú povolené zmeny dátumu spiatočného letu, môžu byť menené len v rámci rozsahu zakúpenej letenky.

Cenu leteniek ovplyvňujú najmä rezervačné triedy, ktorých je viac:

  • prvá trieda (first class)
  • obchodná trieda (business class)
  • ekonomická trieda (economy class), ktorá má niekedy až 10 rezervačných tried s určitým vyčleneným počtom miest a s rôznymi cenami.

Ak je najlacnejšia trieda plná a musíte letieť daným letom, letíte vo vyššej rezervačnej triede, ktorá je drahšia.

Vyššia cenová trieda povoľuje napr. dlhší maximálny pobyt, zmenu spiatočného letu a pod. Ak nie ste časovo viazaný a chcete ušetriť, stačí posunúť cestovanie na dátum, kedy je let voľný v najnižšej rezervačnej triede. Ďalšia možnosť je tzv. „čakacia listina“ (WAITLIST), to znamená, že ste v poradí, či iný cestujúci nezruší rezerváciu.

Ceny leteniek sú najlacnejšie v ekonomickej triede, ktorá je zväčša viazaná minimálnym pobytom – obyčajne víkendom – t.j. nocou zo soboty na nedeľu.

Pre najlacnejšie letenky platia aj rôzne obmedzenia, napr. nutnosť dodržiavania letov podľa rezervácie, nemeniteľnosť spiatočného letu, atď.

Väčšina leteckých spoločností nepovoľuje zmenu mena v rezervácii, lebo je to kontrolované centrálnym systémom. Výnimky tvoria najdrahšie rezervačné triedy, napr. first a business class. Vždy to však záleží od autorizácie leteckej spoločnosti.

Detské zľavy: Deti do 2 rokov (infanti) majú zľavu 90% z plnej ceny bez práva na miesto a letiskové poplatky platia v obmedzenej výške. Deti od 2 do 12 rokov majú zľavu od 25% do 50% (podmienky závisia od individuálnych leteckých spoločností) z ceny letenky pre dospelého. Majú nárok na miesto a letiskové poplatky platia v obmedzenej výške.

V prípade, že chcete cestovať ako skupina (10 a viac osôb), môžeme vám na vyžiadanie od spoločnosti ponúknuť špeciálnu skupinovú cenu (platia iné podmienky k vystaveniu, zmenám a refundom, oproti individuálnym letenkám).